Yeşil Fasulye Yetiştiriciliği | Ekişhaberleri

Yeşil Fasulye Yetiştiriciliği

 

 

Herkes tarafından sevilmese de aslında bir o kadar da tercih edilen sebzeler arasında yeşil fasulye yer alır. Yapılan her işte olduğu gibi bu işinde kendine göre zorlukları vardır. Özellikle bağ bahçe işlerini yapmayı sevenler için hem hobi, hem de maddi anlamda bir kazanç sağlayacaktır.

 

Başlangıç

 

Öncelikle, fasulye ekimi için tarım yapılacak bir toprak parçasına ihtiyaç vardır. Ekim yapılacak alan amaca göre değişmekle birlikte, ticari açıdan düşünenler için bu alan en az 1 dönüm olmalıdır. Toprak iyi işlenmeli, yabani ot ve haşere mücadelesi yapılmalıdır. İlkbahar yağmurlarından sonra sürülmeli ve kabartılmalıdır. Sulama sistemi bahçenin durumuna göre değişse de en yaygın yöntem, damla sulama yöntemidir. Tohum ekilmeden önce sistem bahçeye kurulmalı ve ön sulama yapılmalıdır. Tohum seçerken de kalitesine dikkat edilmeli, verimi güzel denenmiş sertifikalı tohumlar seçilmelidir. Önceden sulanmış ıslak alana, ortalama 40 cm arayla karşılıklı olarak ekilirse verim açısından daha iyidir. Fasulye, suyu seven bir bitkidir ve sıcaklığa göre en az haftalık sulanmalıdır.

 

Gelişim Süreci

 

Dikilen fasulyeler düzenli sulama yapıldığında, yavaş yavaş toraktan çıkmaya başlarlar. Bu süre aralığında otlanan yerler çapalanmalıdır. İyice erişkinliğe ulaşmaya başlayınca dipleri toprakla doldurulmalı, kök sağlamlaştırılmalıdır. Gübre olarak organik gübreler tercih edilmeli, aşırı gübre verilmemelidir.

 

Verim dönemi

 

Fasulyeler çiçek açıp sebzeler çıkmaya başladığında, yine düzenli sulama devam ettirilmeli, zararlı otlara karşı mücadeleye devam edilmelidir. Fasulye aralıkları uzayan dallar ve yapraklarla birlikte kapandığı için iklim değişiklerinden minimum düzeyde etkilenecektir.

 

İlk Hasat Ve Toplama

 

Aslında kolay gibi görünse de fasulye toplamak göründüğü kadar kolay değildir. Sebze dala sıkıca bağlıdır ve koparması zordur. Dikkat edilmesi gereken, toplarken nazik olunmalı diğer dalların çiçekleri dökülmemelidir. Kaba bir şekilde toplamak, çiçeklerin ve dalların kırılmasına ve bir sonraki hasadın düşük olmasına neden olur.

 

Pazarlama ve Satış

 

Şu bir gerçektir ki, tüketiciler bahçeden yeni gelmiş taze ürünlere bayılırlar. Başta komşular ve çevre olmak üzere talep oldukça fazla olacaktır. Özellikle kış dönemlerinde dolaba atmak için yüksek kilolarda satış yapılabilmektedir. Üstelik bu yıllara göre düzenli yapıldığında çevredeki söylentiler ve memnuniyet artacak buda müşteri potansiyelini artıracaktır.

 

 

 

 

 

 

 

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.