Neyin Moda Olacağını Kim Belirler | | yeni bir iş,internetten para kazanma

Neyin Moda Olacağını Kim Belirler

 

 

Moda günümüzde sadece tekstil sektöründe ön plana çıkıyor gibi gözükse de artık mobilya, iç dizayn yahut ev teknolojisi gibi bir çok alanda geniş bir yelpazesi olan bir kavramdır. Bu kavramların içerisinden odaklanacağımız konu ise tekstil sektöründeki modanın nasıl belirlendiği ve bir anda bütün üreticilerin aynı yelpazede kendine özgün ürünler ortaya koyduklarıdır.

 Modanın Topluma Ulaşması

 

Öncelikle modanın merkezinin Paris olduğunu söylersek yanlış bir cümle olmaz. Merkezi Paris’te bulunan Uluslar Arası Moda Federasyonu ve İntercolur gibi kurumlar moda oluşumunda öncülük teşkil ederler. Bu kurumlar önümüzdeki senelerin modasını bilen ve hatta bu modayı yaratan etki merkezleridir.

 

Kumaş seçimiyle başlayan modanın belirlenme yolculuğu oldukça karmaşıktır ve çeşitli üretici ve faktörlere bağlıdır. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse bu kuruluşlar öncelikle kumaşın türünü ve yapısını belirlerler. Ardından ise o kumaşla beraber kullanılacak renklere ve ürünlerin üzerindeki desenlerin hangi doğrultuda olacağına karar verirler. Oldukça etkili bir mekanizmaya sahip olan bu kuruluşlar modaya merkezden yön verirler. Bu kriterler belirlendikten sonra bu fikirler trend ofisleri ile paylaşılıyor. Trend ofisleri bu kriterler doğrultusunda tasarımlarını yapmaya ve vitrinlerine asmaya başlıyorlar. Büyük trend ofisleri ile çalışan ünlü giysi mağazalarına ise ürünler bu şekilde yerleşiyor.

 

Modada Özgünlük Sınırlı mı?

 

Bahsi geçen modanın belirlenme sürecinden sonra aklımıza özgün tasarımların olmadığı ya da özgünlüğün bir ölçüde sınırlı olduğu gelebilir. Fakat unutulmamalıdır ki moda her ne kadar bu etki çemberinin içerisinde yer alsa da kendine özgü bir tarzı olan ve Dünya üzerindeki her coğrafyadan esinlenerek özgün fikirler ortaya koyan ve bunları paylaşmaktan çekinmeyen tasarımcılarda bulunmakta. Bu kadar büyük bir alana ve derinliğe sahip olan modanın sadece tek bir merkez etrafında var olması tabii ki mümkün değildir.

Kaynak :Yaz Modası 

Kaynak :şok nedir 

 

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hit Wonder, Elektronik Sigara,