Nasıl Pilot Olunur? | | yeni bir iş,internetten para kazanma

Nasıl Pilot Olunur?

Pilot olmak çocukların ve gençlerin hayalini kurdukları mesleklerden bir tanesidir. Heyecan verici bu mesleğin gerek dolgun maaşı gerekse de sunduğu müthiş fırsatlarla çekiciliği günden güne artmaktadır. Pilot nasıl olunur merak edenlerin rehber niteliğindeki yazımızı okumaları tavsiye edilmektedir.

Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar

Pilotluk başvurusu yapmadan önce pilot olmanın şartlarını sağlamak gerekmektedir. Bunlardan ilki genel eğitim şartıdır. Özel pilotluk eğitimi veren kurumlar (THY gibi) lise mezuniyet şartı aramaktadır. Ancak başvuranların çoğu üniversite düzeyinde eğitime sahip olacağı için yeterli olmamakta uygulamada üniversite mezunu olmak şart olmaktadır. Askeri pilotlukta ise askeri okullardan mezun olmak gerekmektedir. Bir diğer seçenek de üniversite boyunca pilotaj eğitimi almaktır. Pilotluk uluslar arası bir iş olduğundan kesinlikle yabancı dil bilme zorunluluğu bulunmaktadır. İngilizce kesin bilinmesi gerekirken bir başka dilin daha bilinmesi adayları ön plana çıkarmaktadır. Son olarak özel bir sağlık tespit çalışması olan SHGM sağlık raporunun 1. sınıf olması gerekmektedir. Bahsedilen şartları sağlayan adaylar doğrudan pilot olmak için başvuru yapabilmektedir.

Pilot Olma Süreci Nasıldır?

Pilotluk eğitimi almak ve bunun sonucunda pilotluk mesleğinde yetkin hale gelmek belirli bir sürecin geçmesiyle mümkün olmaktadır. Bu süreç aslında nasıl pilot olunur konusunun da cevabıdır. Tüm aşamaların tamamlanmasıyla artık adaylar profesyonel pilotlara dönüşmektedir. Sürecin ilk aşaması uçuş teorisinden anlamaktır. Uçak nasıl uçar, denizlerden nasıl geçilir, uçağı hava durumları nasıl etkiler gibi çeşitli teknik bilgilerin öğrenilmesiyle ilk aşama tamamlanmaktadır. Uçuş koşullarıyla hava koşulları paralel olduğu için pilot olmak isteyenlerin meteorolojik tahminler yapıp uçuş kararlarını oluşturabilir yetkinliğe sahip olması gerekmektedir. Uçuş sırasında çok önemli olan bir diğer konu da navigasyondur. Profesyonel pilotluk için navigasyon konusunun iyi şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Buraya kadar sıraladığımız teknik konular dışında profesyonel bir pilot insan sağlığı ve fizyolojisinden yeterince anlamalı, hava yasalarına, yönetmelik ve kanunlara hâkim olmalıdır. Bu nedenle yasal mevzuata kendine yetecek kadar hâkim olması, ilk yardım bilgisinden bir seviye daha üst tıp bilgisi olması şarttır. Tüm bu sürecin ardından gerekli şartları da sağlayınca pilot olmamak mümkün görünmemektedir.

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hit Wonder, Elektronik Sigara,