• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanma

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanma

Son zamanlarda farklı ticari ve hobi olarak uğraşılan işler var bunlardan biri de istiridye mantarı yetiştiriciliği olarak dikkat çekmekte. Gerek hobi olarak görebildiğimiz gibi aynı zamanda sizlere yeni bir iş sağlayarak kazanç sağlaması da ön plana çıkartmaktadır.   Çok büyük bir arsa ve arazi de yapabileceğiniz gibi aynı zamanda küçücük bir bahçede de bu tarz […]

Son zamanlarda farklı ticari ve hobi olarak uğraşılan işler var bunlardan biri de istiridye mantarı yetiştiriciliği olarak dikkat çekmekte. Gerek hobi olarak görebildiğimiz gibi aynı zamanda sizlere yeni bir iş sağlayarak kazanç sağlaması da ön plana çıkartmaktadır.

 

Çok büyük bir arsa ve arazi de yapabileceğiniz gibi aynı zamanda küçücük bir bahçede de bu tarz bir işi yapabiliyorsunuz. Bir evin odasında olabildiği gibi ideal bir tarlada bu işleri yapma şansına sahipsiniz. Henüz ülkemizde tam anlamıyla sağlıklı olarak devam ettiği söylenemese de maddi olarak kazançları ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca devlet tarafından desteklenen mikro krediler, il ve ilçe Ziraat Odaları tarafından sağlanan fonlar ile birlikte KOSGEB de göz önünde bulundurulduğunda aslında mantar yetiştiriciliği anlamında para kazandırması konusunda dikkat çekmektedir.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Avantajları Nelerdir?

 

Öncelikle üretim aşamasından biraz başlamak lazım. Üretim bölümünde nem, ısı, havalandırma, ışık gibi 4 tane önemli kilit nokta bulunmaktadır. Bunların birisi olmaması, üretim ve verimde gözle görülür bir düşüklük yaşayabilirsiniz.

 

Günümüzde artık 1300 farklı noktada Türkiye’de bu tipte mantar yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinilmektedir. İstiridye mantarı da bunlardan biri. Bir çok kişi hobi olarak başlayarak büyütüyor ve işlemlerini çok daha yüksek düzeyde yapabiliyor. Uluslararası anlamda da bu işlemi yapabiliyor ve para kazanma şansına sahip olabiliyorsunuz. Elbette bu noktada bir çok farklılık ve ayrıcalık bulunuyor. Öncelikle nasıl yetiştirileceği konusunda bilgi sahibi olunulması gerekiyor. Önergelere bağlı olarak üretimlerin yapılması sizlere başarı getiriyor. Ancak önergeleri göz önünde bulundurmadığınız zaman istenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Hatta zarar durumları da ortaya çıkabiliyor. Üreticiler düzenli olarak işlemleri yaptıkları zaman ufak  bir bahçede bile yıllık olarak 50.000 TL civarında bir gelir sağlanmaktadır.

 

Elbette istiridye mantarı konusunda bu tip durumlara dikkat etmek ve yetiştirilecek alanın bile çok dikkatli ve özenli bir şekilde seçilmesi gerekiyor. Bu konuda öncelikle sizlere verimin kompost ile alakalı olduğunu söylemek gerekiyor. Burada kompost denilen ve misel denilen olgulara ve yetiştirici sistemlerine dikkat etmek gerekiyor.

 

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

istiridye

 

Öncelikle sizlere misel ve kompost konusunda bilgiler vermeye gayret göstereceğiz. Bu konuda sizler de çalışmalarınızı gerçekleştirebilir ve daha dikkatli şekilde paralar kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Sizlere bunları ayrıntılı şekilde aktaralım.

 

Misel: İstiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gereken öncelikli konu olarak bilinmektedir. Çünkü aslında mantarın tohumudur. Burada tohum en önemli husus. Doğru tohumu seçmediğiniz takdirde istediğiniz sonuçlara ulaşmak sizler için çok zor olacaktır.

 

Kompost: Yetiştiricilik yapacağınız zaman en önemli noktalardan biri de seçmiş olduğunuz saman, kuru ot gibi karışımların dikkatli bir şekilde kullanılması hususu olmaktadır. Elbette bu konuda sizlerin de kısacası dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanacağınız toprak olmaktadır. Ph’ın dengelenmiş ve mantarın verimli şekilde çıkması için sizlere sunulmuş olan bir toprak olarak ön plana çıkması olmaktadır.

 

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Detayları Hakkında

 

Mantarhane kurmak istediğiniz zaman genel anlamda konuşmak gerekirse istiridye mantarı için kuracağınız bir yerin maliyeti ortalama 100 metre kare civarında bir yer olacaksa 15 tonluk kompost sizlere gerek olacaktır. Elbette burada kurulacak çadırın, işçilik bedellerinin hepsini göz önünde bulundurduğunuz sırada tahmini 40.000 ila 50.000 TL arasında bir maliyet karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunu bir yıllık süreçte rahatlıkla sizlere çıkaracaktır.

 

Böyle bir alandan net olarak yetiştiricilik ile kazanacağınız paranın da hesabını verecek olursak, 90 günlük süreç sonunda sizler de 5 ton kadar bir mantar elde edebiliyorsunuz. Bunun sonucunda sizler de isterseniz 30.000 TL gibi bir para kazanma şansına sahip olabiliyorsunuz. Bunun bir miktarı toplama gideri gibi görünse de aslında sizler de çok rahatlıkla toplama işlemini yapabilirsiniz. Bundan sonra kazanç sürekli olarak artacaktır. Masrafların da düşmesiyle birlikte ortalama olarak ayda 4.000 TL civarında bir para kazanma şansına sahip olabiliyorsunuz. Elbette git gide bu para da artış gösterecektir. 2 yılın sonunda sürekli olarak yatırımınızı arttırma durumunda bir anda 300 metre kare civarında bir istiridye mantarı yetiştirme alanı oluşturduğunuz sırada aylık ortalama 10.000 TL civarında bir para kazanma şansına sahip olabiliyorsunuz.

 

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Riskleri

 

Aslında bir çok ticari konu göz önünde bulundurulduğu zaman en az riske sahip yetiştiricilik istiridye mantarı yetiştiriciliğidir diyebiliriz. Elbette burada en önemli dikkat edilmesi gereken husus az önce de söylediğimiz gibi kompost konusudur. Buna dikkat ettiğiniz takdirde hiç bir sıkıntı yaşamamış olursunuz. Elbette yetiştiricilik sırasında az önce söylediğimiz 4 önemli sac ayağına da dikkat etmek gerekir. Doğru şekilde yapılmış olan yatırımlar ve ısı yalıtımları sayesinde sizler de çok iyi şekilde paralar kazanabiliyorsunuz. Sadece 90 günlük ilk dönemi atlattıktan sonra sizler de çok daha rahat hareket edebileceksiniz.

 

Elbette en önemli hususlardan biri de taşımacılık sırasında oluşan sıkıntılar olarak dikkat çekmektedir. Bu yüzden aslında tarla üzerinden satış yapabilirseniz daha avantajlı sonuçlar alabilirsiniz.

 

Bir çok firma bu şekilde alım yapsa da 1 TL fazladan satmak için bu konuda kendiniz taşıma yoluna gidebilirsiniz. Ancak istiridye mantarı yetiştiriciliği yapanlar için en önemli eksiklik taşımacılık konusunda yaşanmaktadır. Mantarın yetiştirilme esnasında sıkıntı yaşanmamasına karşılık taşınması sırasında olumsuzluklar oluşabilmektedir. Bu tip durumlar ise insanları daha kötü durumlarla karşı karşıya bırakabilmektedir. Sizler de istemediğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için daha mantıklı şekilde sonuçlar alabilmek adına taşımacılığı özellikle satış yapmış olduğunuz firma ile çözerseniz çok daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca sizlerin de bilmesi gereken en önemli nokta gerekli dengeleme sonrasında çok kısa sürede para kazanabileceğiniz noktası olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?