Gümrük Hizmet Bedeli | | yeni bir iş,internetten para kazanma

Gümrük Hizmet Bedeli

 

 

            Hizmet sektörü yelpazesi çok geniş olup; yeme içme sektöründeki hizmetten, danışmanlık hizmetlerine, nakliye hizmetlerinden müşavirlik hizmetleri alınana kadar birçok alanda sağlanabilmektedir.

 

 Gümrük Nedir Ne İşe Yarar?

 

Ülkelerin yurt dışı faaliyetlerinin alım veya satım yoluyla ürünlerin giriş çıkış yaptırılan devlet kontrolünde olan vergilerin ve ülkeye uygunluğunu denetleyen sistemdir.

 

 Gümrükte Neler Yapılmaktadır?

 

İşletmelerin çoğu zamandan tasarruf etmek ve evrak takibi iş yüküyle uğraşmamak adına Gümrük Müşavirliği yapan firmalardan destek almaktadır. İlgili firmalar İthalat-ihracat, Transit-Antrepo, Gümrüklü saha eşya devri ve Serbest Bölge Gümrük işlemleri yapılabilmektedir.

 

 İthalat Gümrük İşlemleri

 

Yurt dışından ürün veya hizmetin alım işlemine ithalat denir. İthalat yapılabilmesi için gümrük mevzuatına uygun işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu konuda da hatasız ve zaman tasarrufu sağlanabilmesi için gümrük müşavirliği adı altında bulunan danışmanlık şirketlerinden destek alınmaktadır. Bunun yanı sıra Gümrük İdaresi kaydı şart tutulmakta. Kayıt evrak sayısı baya fazla olmaktadır. İşletme imza sirküleri, Güncel İTO’dan alınacak faaliyet Belgesi, işletmenin sicil gazetesi kimlik fotokopisi ile kayıt yaptırmak yerine müşavirlik tercih edilmesi daha kolay olmaktadır. Bu destekten dolayı tabi danışmanlık ücreti talep edilmektedir. Ürünler bağlı olduğu mevzuat içerisinde vergisinin ödenmesi ve kalan işlemlerin de (ilgili müsaade ve onayların alınması, ardiye tutarların ödendi makbuzu ) yapılarak gerçekleştirilir.

 

 İhracat Gümrük İşlemleri

 

Yurt dışına yapılacak olan ürünün ve ya hizmet satış işlemine ihracat denir. İhracat işlemleri dış pazarda yer alacak firmalara göre değişiklik gösterse de ülkemizden ürünlerin çıkışının sağlanabilmesi için İlgili gümrük mevzuatına uygunluk göstermesi şartı yer almaktadır. İlgili vergiler ödenmesi sonrası ilgili ürünün satış irsaliye fatura içeriği ve fiili kontrolde de uygunluk göstermesi mecburidir. İşlemlerin ve fiili kontrollerin tamamlanması sonrasında Gümrük Memurun kayıtlarına aktararak dosya kapasını sağlar. Kapama sonrası Vedop sorgulamasında intaç dediğim dosya kapa numarasıyla ürün çıkışı yapılmış olur. Bu işlemler yine gümrük danışmanlığı veren firma tarafından sağlanması zaman ve iş kaybının önüne geçecektir.

 

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hit Wonder, Elektronik Sigara,