Emeklilikte Hizmet Süresi Nedir? | | yeni bir iş,internetten para kazanma

Emeklilikte Hizmet Süresi Nedir?

 

 

Her sigortalı olanlar emeklilik döneminin gelmesini beklemektedir. Kişilerin çalıştıkları dönemde kendilerine ödenen primlerin emekli olduktan sonra tekrardan kendilerine maaş olarak verilmesidir.Kanunlarca belirlenen gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde artık çalışma hayatı nihayete ermesiyle emeklilik dönemi başlamış olmaktadır. Emeklilik için 25 yıl şartı ve sigortalılık süresi gibi koşullar bulunmaktadır.

 

 Sigortalılık Süresi

 

Sigortalılık süresi, çalışan kişinin sigortalı olduğu ve prim ödediği dönemi kapsamaktadır. Sigortalı kişinin malullük, yaşlılık, ölüm sigortalarına bağlı olarak sigortalı olduğu ilk tarihten emekli olduğu tarihe kadar ve eğer ki o sigortalı ölmüşse öldüğü tarihe kadarki geçen süre zarfı olmaktadır. Bu süreçte kişiler, ne kadar miktar belirlenmişse o miktarı ödeyerek sağlık hizmetleri ve buna benzer hizmet sahalarından faydalanma imkanına sahip olmaktadırlar. Bunun hesaplanması ise, sigorta başlangıcı ile emekli olunan zamanın çıkartılması veya emekli olmadan ölmüşse sigorta başlangıç süresi ölüm zamanına kadarki çalışma süresi arasındaki fark alınarak hesaplanmaktadır.

 

 25 Yıl Şartı

 

Emekliliğin şartlarından birisi prim ödemektir. Ödenen primler neticesinde emekli olunca kişiler maaş alabilmektedir. Emekli olmaya hak kazanan herkes kıdem tazminatı da almaya aday olmaktadır. Kıdem tazminatı alma şartlarından birisi iş sözleşmesinde kişi mevcut işini kıdem tazminatı almaya uygun olacak şekilde sonlandırmış olmasından geçmektedir. Sigortalı olan kişi eğer işinden istifa ederek ayrılırsa kıdem tazminatı alma hakkı ortadan kalkmaktadır.

 

Çalışanın iş yerindeki kıdemi en az 1 sene olmalı, sigortalı kişinin ilk sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 sonrasında olmalı, en düşük sigorta prim süresi 4500 gün olursa kıdem tazminatı almak daha kolay bir hal almaktadır. Bu şartları sağlayan sigortalı kişi gün ve yıl primlerini yerine getirdiğini yazılı olarak iş yeri sahibine verdiğinde kıdem tazminatı talep etmektedir.

 

Belirtilmiş 25 yıl ve 4500 prim günü o kişinin emeklilik hayatındaki hizmet süresini göstermiş olmaktadır.

 

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hit Wonder, Elektronik Sigara,