Elektrik Malzemeleri Satış Dükkânı Açarak Para Kazanmak | Ekişhaberleri

Elektrik Malzemeleri Satış Dükkânı Açarak Para Kazanmak

Kendi kendinize yeten hatta daha fazlasını kazanabileceğiniz sektörlerden bir tanesi elektrik dükkânı açarak satış yapmaktır. Ancak yazımızın hemen başında belirtelim bu sektöre girebilmeniz için belli şartları taşımanız gerekmektedir. Öncelikle bu konuda açılmış bir okuldan mezun olmalı ve yetki belgesine sahip olmalısınız. Eğer bu şartları taşıyor ya da bu şartlara nasıl sahip olurum diyenlerdenseniz yazımızı okumaya devam ediniz. Sizlerde elektrik dükkânı açabilir ve Elektrik Malzemeleri Satış Dükkânı Açarak Para Kazanmak fikrini hayata geçirebilirsiniz. Dilerseniz iş hayatına girdiğinizde kendinize ait bir işletme açabilir ya da bir bayiye başvurarak bayilik sahibi olabilirsiniz. Bayilik konusunda bir takım avantajlar vardır. Bunlar her türlü uzman ihtiyacını bayi aracılığıyla karşılamak ve bayinin sahip olduğu hazır unvanı kullanmaktır.

Elektrik dükkânı açmaya karar verdiyseniz bir takım belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ve ikametgâh belgesi
 • Dükkânı açacağınız yerin tapusu
 • 2 adet fotoğraf ve elektrik alanında usta olduğunuza dair belge
 • Dükkânınız kira ise kira kontratı
 • Vergi levhası
 • Esnaf odası ve ticaret odası kayıt fotokopisi
 • Sigorta belgesi veya bağ kura bağlıysanız bağ kur belgesi
 • İtfaiyeden yangın durumuna karşı önlem alındığına dair belge
 • Temiz sabıka kaydı (cumhuriyet savcılığından )
 • Emniyet birimlerine kimlik bildiriminde bulunulduğuna dair belge

Yukarıda sıraladığımız belgeler genel itibariyle istenilen bilgilerden oluşmaktadır. Ancak bazı belediyelerde bu bilgilerden farklı içerikler de istenilmektedir. Bu sebeple en doğru sonuca bağlı bulunduğunuz belediye ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Bir elektrik dükkânı açma işlemi hangi aşamalardan oluşur?

elektrik dükkanı

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi her önüne gelen elektrik dükkânı açamamaktadır. Bunun bir takım şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan bir kaçını ifade edelim.

 • Elektrikle ilgili kurumlara resmi başvuru yapmalı ve elektrik tesisatçılığı belgesi almalısınız. Sonrasında gerekli sınavlara katılın.
 • İş yerinizi hangi belediye sınırları içerisinde kuracaksanız muhakkak belediye ile irtibata geçin. Her belediyenin bir internet sayfası artık günümüzde mevcut. Dilerseniz gerekli bilgilere internet sayfaları üzerinden ya da isterseniz belediyeye bizzat giderek ulaşabilirsiniz. İş yeri açmak için gerekli belgeleri öğrenin ve tamamladıktan sonra bir dilekçe ile belediyeye başvurun. Firmanızı açtıktan sonra sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız tüm belgeleriniz ile eksiksiz başvurun. Ayrıca vergi dairesine gerekli bildirimlerde bulunun.
 • İş yeri açmak için belli bir sermayeniz olmalıdır. Sermayeniz yeterli değilse bankalara başvurabilirsiniz. Yeni iş yeri için uygun oranlarla kredi veren bankalar bulunmaktadır.
 • Bir sigorta firmasıyla muhakkak görüsün ve kendinize sorumluluk sigortası yaptırın.

Elektrik dükkânı açmak için ne kadar bir para yeterlidir? Bu konu açacağınız işletmenin özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Küçük ölçekli kendi kendine yeten bir dükkân amaçlıyorsanız 10bin ile 25 bin arası bir masrafınız olacaktır. Ancak bayi açıp büyük bir işletme peşindeyseniz 25 bin ile ucu acık bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Bu fiyatlar tamimiyle sizlerin arzuladığı firma yapısına göre değişim göstermektedir. Elektrik dükkânı açmak isteyenlere şunu da hatırlatalım. İşlemler yanlızca firmanızı açmakla bitmemekte. Sermayeniz yeterince kuvvetli olmalıdır. Ayrıca açılıştan sonra gerekli müşteri potansiyelini çekene kadar hazırdaki aranızdan kaybedebilirsiniz. Bu nedenle en azından 1 yıl yetecek kadar paranızın her türlü riske karşı kenarda durması gereklidir. Bu işletmenizi kötü durumlara karşı koruyacak bir güvencedir.

 

 

 

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Elektrik Malzemeleri Satış Dükkânı Açarak Para Kazanmak” için 4 yorum

 1. dükkan açmak için belirlediğin yer de önemli, Eğer yakınınızda güçlü rakipleriniz varsa bence dükkanı açmadan önce 2 kere düşünün.

 2. Lisede elektrik bolumunde okudum. Eljm yatkjn dolayisiyla bu tur islere. Abcak kendime guvenemiyorum bir turlu. En iyisi once bir ustanin yaninda calismaya baslamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.