• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bayilik Veren Firmalar Hangileridir?

Bayilik Veren Firmalar Hangileridir?

Bayilik Veren Firmalarİçerik1 Bayilik Veren Firmalar1.1 Bayilik Veren Firmalar Arasından Seçim Nasıl Yapılır?1.2 Bayilik (Franchising) Veren Firmalar Hangileri?1.3 Franchising’in Sağladığı Faydalar2 Evlere iş veren firmalar2.0.0.1 »Evde Paketleme İşleri2.0.0.2 »El İşleriyle Evde Kazanç2.0.0.3 »Organik Ürünlerle Kazanç2.0.0.4 »İnternetten İş İmkânları   En güzel girişimcilik örneklerinden bir tanesi de bir firmanın bayiliğini alarak kurumsal bir çatı altında ilerleyerek […]

Bayilik Veren Firmalar

 

En güzel girişimcilik örneklerinden bir tanesi de bir firmanın bayiliğini alarak kurumsal bir çatı altında ilerleyerek ekonomik faaliyetlerini sürdürmektir. bunu başarabilmek için de elbetteki ilk olarak Bayilik Veren Firmalar hangileridir, bunu bilmek gerekir. Aslında girişimcilere bayilik almak büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi de zaten piyasada var olmuş ve kendini yeterince kanıtlama imkânı bulmuş bir firmayla devam ediyor olmaktır. Sıfırdan başlamaktan bu nedenle franchising yani bayilik almak çok daha mantıklı olmaktadır. Ancak bayilik veren firmalar arasında piyasada kendini kanıtlamış ya da kanıtlama yolunda ivme kazanmış çok az sektör veya firma bulunmaktadır. Bu nedenle de girişimcilerin firma seçiminde bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Franchising veren firmalar nelerdir korusuna geçmeden önce seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek okuyuculara çok daha yardımcı olacaktır.

Bayilik Veren Firmalar Arasından Seçim Nasıl Yapılır?

Öncelikle her işin başı istemekten geçer mottosuna göre davranmak gerekirse gerçekten bu işi isteyip istemediğinize karar vermeniz çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü bayilik işleri sermayeyi verdim bir firmanın bayisini açtım demekle olmamakta asıl açılıştan sonra ciddi bir çalışma gerektirmektedir. Girişimci ruhunuzu kontrol ettikten ve olumlu sonuçlar aldıktan sonra bayilik veren firmalar konusunda araştırmalara ve aşağıdaki kriterleri sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

1. Firmanın Sağladığı İmkânlar:  Öncelikle bayilik verecek firmanın size sağladığı imkanları değerlendirmelisiniz. Lojistik destek çok önemlidir. Ayrıca siz bu firmanın ürünlerini bayisi olarak satarken tüm alt yapı imkânlarını da size tam anlamıyla sağlamalıdır. Öte yandan, satacağınız ürünler kaliteli, müşteriye vereceğiniz teknik destek ve müşteri memnuniyeti de üst düzeyde olmalıdır. Piyasada kolay tutunabilmeniz için tüm bu fonksiyonları düşünmeniz ve ne kadarını franchising veren firmanın sağlayabileceğini önceden planlamanız, araştırmanız gerekmektedir.

2. Firmanın Finansal Yeterliliği: Sektöre yeni giren firmalar gelişme eğilimde olduğu için daha avantajlı görünseler de eğer tam finansal yeterliliğe sahip değilse piyasada yalnız kalmanız ve kendinizi savunmasız bulmanız çok muhtemeldir. Bu nedenle bayilik veren firmalar arasından finansal yetkinliği olan firmalar tercih edilmelidir.

3. Bayilik Sözleşmesi: Bayilik açmak hukuki bir durumdur. Bu nedenle altına imzanızı atacağınız sözleşmenin sizi bağlayıcılığı tamdır. Haliyle bu bağlayıcı belgeyi imzalamadan önce haklarınızı koruyup korumadığını incelemeniz gerekmektedir. Sözleşmeyle sizin bazı haklarınız elinizden alınacaksa bu işe girmemeniz en iyisidir. İsteklerinizi açıkça konuşup mümkünse sözleşmeye ekletebilmeniz için de yine bayilik veren firmalar için düzenlenen sözleşmeyi iyi incelemeniz bir gerekliliktir.

Bayilik (Franchising) Veren Firmalar Hangileri?

Franchising işi ilk olarak gıda sektörüyle tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmıştır. Hamburger ve fast food sektörüyle başlayan bilinirlik bayilik veren firmalar arasına cafe tarzı ve su, tüp dükkanlarının da eklenmesiyle oldukça ilerlemiştir. Yemek sektöründe en bilinenler dönerciler, çiğ köfteciler, köfteciler, hamburgerciler olurken, bunu Kahve Dünyası tarzı kafe firmalar izlemektedir. Son zamanlarda pek çok giyim mağazası da franchising ağına katılmıştır. Beyaz eşya firmalarının teknik servislerinin çoğu yine bayilik sistemine göre çalışmaktadır. Her geçen gün bayilik sistemine katılan sektörlerle seçenekler oldukça çoğalmakta, seçim yapmak girişimciler için zorlaşmaktadır.

Franchising’in Sağladığı Faydalar

Girişimciler kendi bireysel iş yerlerini açmak yerine sağladığı avantajlar nedeniyle bayilik veren firmalar aramakta ve franchising sistemlerine dahil olmaktadır. Bu avantajlar şu şekildedir;

Tanınmış bir firma olduğu için reklam ve kurulum maliyetleri fazla olmamaktadır.
Bayilik alınan firma yemek sektörüyle sağlık bakanlığı izni, başka bir sektör ise kalite belgesi alma gibi zor prosedürler yoktur, çünkü firma bunları zaten almıştır.
Dükkân açma aşamasında firma olanak ve lojistik destek sağlamaktadır.
Ürünleri bayilik veren firmadan uygun fiyatlara alıp piyasa fiyatına satınca çok iyi kar kazanılmaktadır.

Evlere iş veren firmalar

Buraya kadar anlattığımız bayilik veren firmalar konusuyla ilgili yeterli sermaye yada birikimi olmayanlar için alternatif ek iş fikirleri üretilebilir. İster ek iş olsun isterseniz de daimi iş fark etmez evde yapılacak bir iş arıyorsanız bazı kurallara dikkat ederek bir iş seçmeniz gerekmektedir. Seçim yapmadan önce de mutlaka evde iş imkânlarını araştırmanız şarttır. Evde nasıl işler yapılabilir, sunulan seçenekler arasından nasıl seçim yapılmalı iyi araştırılmalıdır. Bu anlamda yazımız sizin için fikir verici olacaktır.

»Evde Paketleme İşleri

Homeoffice çalışmak isteyenlerin ilk aklına gelen sektör şüphesiz paketleme sektörüdür. Evlere iş veren firmalar çeşitli malların paketlenmesi için belirli bir fiyat verir ve uygun gördüğü süre sonunda bu paketlenmiş ürünleri teslim alarak para öder. Bu şekilde gerçekleştirilen işlerin tümüne paketleme işi denmekte, ancak çok fazla paketlemeden cüzi miktarda para kazanıldığı için de çok tercih edilmemektedir. Paketleme işleri daha çok zor durumları değerlendirmek amacıyla yapılmaktadır.

»El İşleriyle Evde Kazanç

Aslında ister kadın olsun ister erkek el sanatları kişilerin altın bilezikleridir. Bu nedenle el işlerine yeteneği olan kişiler çok rahat evde kazanç sağlayabilmektedir. Dekorasyon ürünleri, takı aksesuar ürünleri, evde yemek yapma, saç tokası yapma, dantel, kanaviçe, süslü fotoğraf çerçevesi yapma ilk akla gelenlerdir. Bu örnekler yaratıcılığa göre değişmekle birlikte sınırsızdır.

»Organik Ürünlerle Kazanç

Organik ve katkısız ürünlere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Evde iş imkânlarından birisi mutfakta ya da el yapımı ürünlerde başarılı olan kişiler için büyük fırsat yaratmaktadır. Tarhana, salça veya doğal sabun gibi ürünler yaparak ciddi paralar kazanmak mümkündür.

»İnternetten İş İmkânları

Sanal dünya olan internet evde iş imkânları arasında son zamanlarda en çok tercih edilenidir. Fazla güç harcamadan internet işleriyle ciddi miktarlarda kazanç elde edilebilmektedir. Web site dizaynı, editörlük, web siteleri için yazarlık, grafik tasarım işleri, reklamcılık, anket doldurma gibi ilk akla gelen işlerin dışında pek çok işe internet sayesinde kapı açılmaktadır. Üstelik alt yapısı olan insanlar için bu işleri öğrenmek çok fazla zaman almamaktadır. Birkaç ayda profesyonel bir webmaster olanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle reklamcılık sektörü gün geçtikçe ilerlemekte iyi bir internetten kazanç kapısı haline gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?