Bayilik Veren Firmalar Hangileridir? | | yeni bir iş,internetten para kazanma

Bayilik Veren Firmalar Hangileridir?

En güzel girişimcilik örneklerinden bir tanesi de bir firmanın bayiliğini alarak kurumsal bir çatı altında ilerleyerek ekonomik faaliyetlerini sürdürmektir. Aslında girişimcilere bayilik almak büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi de zaten piyasada var olmuş ve kendini yeterince kanıtlama imkânı bulmuş bir firmayla devam ediyor olmaktır. Sıfırdan başlamaktan bu nedenle franchising yani bayilik almak çok daha mantıklı olmaktadır. Ancak bayilik veren firmalar arasında piyasada kendini kanıtlamış ya da kanıtlama yolunda ivme kazanmış çok az sektör veya firma bulunmaktadır. Bu nedenle de girişimcilerin firma seçiminde bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Franchising veren firmalar nelerdir korusuna geçmeden önce seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek okuyuculara çok daha yardımcı olacaktır.

Bayilik Veren Firmalar Arasından Seçim Nasıl Yapılır?

Öncelikle her işin başı istemekten geçer mottosuna göre davranmak gerekirse gerçekten bu işi isteyip istemediğinize karar vermeniz çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü bayilik işleri sermayeyi verdim bir firmanın bayisini açtım demekle olmamakta asıl açılıştan sonra ciddi bir çalışma gerektirmektedir. Girişimci ruhunuzu kontrol ettikten ve olumlu sonuçlar aldıktan sonra bayilik veren firmalar konusunda araştırmalara ve aşağıdaki kriterleri sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

1. Firmanın Sağladığı İmkânlar: Öncelikle bayilik verecek firmanın size sağladığı imkanları değerlendirmelisiniz. Lojistik destek çok önemlidir. Ayrıca siz bu firmanın ürünlerini bayisi olarak satarken tüm alt yapı imkânlarını da size tam anlamıyla sağlamalıdır. Öte yandan, satacağınız ürünler kaliteli, müşteriye vereceğiniz teknik destek ve müşteri memnuniyeti de üst düzeyde olmalıdır. Piyasada kolay tutunabilmeniz için tüm bu fonksiyonları düşünmeniz ve ne kadarını franchising veren firmanın sağlayabileceğini önceden planlamanız, araştırmanız gerekmektedir.

2. Firmanın Finansal Yeterliliği: Sektöre yeni giren firmalar gelişme eğilimde olduğu için daha avantajlı görünseler de eğer tam finansal yeterliliğe sahip değilse piyasada yalnız kalmanız ve kendinizi savunmasız bulmanız çok muhtemeldir. Bu nedenle bayilik veren firmalar arasından finansal yetkinliği olan firmalar tercih edilmelidir.

3. Bayilik Sözleşmesi: Bayilik açmak hukuki bir durumdur. Bu nedenle altına imzanızı atacağınız sözleşmenin sizi bağlayıcılığı tamdır. Haliyle bu bağlayıcı belgeyi imzalamadan önce haklarınızı koruyup korumadığını incelemeniz gerekmektedir. Sözleşmeyle sizin bazı haklarınız elinizden alınacaksa bu işe girmemeniz en iyisidir. İsteklerinizi açıkça konuşup mümkünse sözleşmeye ekletebilmeniz için de yine bayilik veren firmalar için düzenlenen sözleşmeyi iyi incelemeniz bir gerekliliktir.

Bayilik (Franchising) Veren Firmalar Hangileri?

Franchising işi ilk olarak gıda sektörüyle tanınırlığını ve bilinirliğini arttırmıştır. Hamburger ve fast food sektörüyle başlayan bilinirlik bayilik veren firmalar arasına cafe tarzı ve su, tüp dükkanlarının da eklenmesiyle oldukça ilerlemiştir. Yemek sektöründe en bilinenler dönerciler, çiğ köfteciler, köfteciler, hamburgerciler olurken, bunu Kahve Dünyası tarzı kafe firmalar izlemektedir. Son zamanlarda pek çok giyim mağazası da franchising ağına katılmıştır. Beyaz eşya firmalarının teknik servislerinin çoğu yine bayilik sistemine göre çalışmaktadır. Her geçen gün bayilik sistemine katılan sektörlerle seçenekler oldukça çoğalmakta, seçim yapmak girişimciler için zorlaşmaktadır.

Franchising’in Sağladığı Faydalar

Girişimciler kendi bireysel iş yerlerini açmak yerine sağladığı avantajlar nedeniyle bayilik veren firmalar aramakta ve franchising sistemlerine dahil olmaktadır. Bu avantajlar şu şekildedir;

Tanınmış bir firma olduğu için reklam ve kurulum maliyetleri fazla olmamaktadır.
Bayilik alınan firma yemek sektörüyle sağlık bakanlığı izni, başka bir sektör ise kalite belgesi alma gibi zor prosedürler yoktur, çünkü firma bunları zaten almıştır.
Dükkân açma aşamasında firma olanak ve lojistik destek sağlamaktadır.
Ürünleri bayilik veren firmadan uygun fiyatlara alıp piyasa fiyatına satınca çok iyi kar kazanılmaktadır.

ekishaberleri

3 yillik bir webmaster gecmisimle birlikte ziyaretciler icin faydali,ise yarar ve bilgiye dayali icerikler uretmeyi amaçlamaktayim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One Hit Wonder, Elektronik Sigara,